Level 2 Subscriptions

Ready to get started (or continue!) homeschooling the Learn + Live way? Click below to select how you’d like to subscribe to our Level 2 lessons.

Pricing

Monthly Subscription
$15/month

Our Monthly Subscription gets you four week’s of access to our Level 2 unit studies, including any previously published unit studies. (We did the math for you—that’s four week-long lesson plans total at $3 per unit.) Each week centers on a theme your child will love and provides activities and projects that cover math, science, literacy and phonetic awareness, history, music, art, and life skills, while also developing fine and gross motor skills through play. We’ll also link to the supplies for each activity so you can get what you need easily and provide easy-to-understand guidance for you along the way.