Level 1 Subscriptions

Ready to get started homeschooling the Learn + Live way? Click below to select how you’d like to subscribe to our Level 1 lessons.

Pricing

Monthly Subscription
$15/month

Our Monthly Subscription gets you one month of access to our Level 1 unit studies, including access to any previously published units. (We did the math for you—that’s four week-long lesson plans that total less than $4 per week.) Each week centers on a theme your child will love and provides activities and projects to teach math, science, phonetic awareness, history, music, art, and life skills, while also developing fine and gross motor skills through play. We’ll also link to the supplies for each activity so you can get what you need easily and provide easy-to-understand guidance for you along the way.

Year Subscription
$90/year

Decision fatigue is so last year. When you sign up for a full year of Learn + Live Level 1 lessons, you get the full year of lessons, including 18 bi-weekly sends, each with two week’s worth of hands-on, engaging lessons. (That’s 36 unit studies total!) Even better, each week will build on the last so you end the school year with a fully rounded, holistically educated child who loves to learn.